سومین همایش جامع پدافند عامل و غیر عامل
1395/08/11
سومين همايش جامع پدافند عامل و غير عامل كشور با حضور نيروهاي لشكري و كشوري، امير موسوي جانشين فرمانده ستاد كل نيروهاي مسلح و رئيس سازمان پدافند غيرعامل آغاز شد.
به گزارش خبرنگار پایداری ملی، سومين همايش جامع پدافند عامل و غير عامل كشور با حضور نيروهاي لشكري و كشوري، امير موسوي جانشين فرمانده ستاد كل نيروهاي مسلح و رئيس سازمان پدافند غيرعامل آغاز شد.
امير سرتيپ موسوي جانشين فرمانده ستاد كل نيروهاي مسلح صبح امروز (سه شنبه ) در همایش جامع پدافند عامل و غیرعامل سخنراني کرد.
وی گفت: سخراني خود را به نقل مضمون سخني از مقام معظم رهبري آغاز ميكنم، ايشان در خصوص مبارزه با استكبار ميگويند " مبارزه با استكبار و نظام سلطه تعديل پذير نيست و جزيي از انقلاب اسلامي است؛ اگر مبارزه نكنيم يقينا به قران عمل نكرده ايم. مبارزه با استكبار پايان نميگيرد كه اهم مستكبرين دولت كودك كُش آمريكاست." به همين دليل مبارزه با استكبار خصوصا امريكا هرگز پايان نميگيرد ، اين مبارزه با مذاكرات و امضاي چندين كاغذ از بين نميرود.
وي ادامه داد : ما پس از انقلاب شاهد خصامت امريكا عليه ايران بوديم. بايد مراقب باشيم كه با توجه به يكي از پدافند هاي عامل يا غيرعامل ، ديگري را كنار نزنيم زيرا با برقراري توازن ميان اين دو پدافند امكان دفاع و خنثي كردن تهديدات وجود دارد.
امير موسوي ريشه و اساس ايران را مد نظر تهديدات دانست و گفت: هوشياري در برابر تهديداتي كه طيف وسيعي دارند و مقابله با آنها از مهمترين اقدام است.
وي پدافند عامل را جزيي از پدافند غيرعامل دانست و گفت : قدمت پدافند غيرعامل در ايران بسيار است اما امروزه در باور عموومی مردم اين سازمان تنها با فعاليت هاي مهندسي شناخته ميشود كه پدافند غيرعامل بايد با تبيين برنامه براي شناسايي تمام حوزه هاي اين سازمان در ميان باورهاي عمومي تلاش کند تا در بستر جامعه به يك فرهنگ تبديل شود.
جانشين فرمانده نيروهاي مسلح گفت: پدافند عامل داراي متولي مشخص است اما متولي پدافند غيرعامل تمام سطوح مردم است و بايد تلاشي صورت گيرد كه شكل انفعالي كلمه در ذهن مخاطب از بين برود زيرا پدافند فعال قدرت كشور را در برابر تهديدات افزايش ميدهد.

وي ادامه داد: اشاعه و توسعه فرهنگ پدافند عامل و غيرعامل با تمام ظرفيت هاي موجود صورت بگيرد و از سازمان هشدار صرف، به سمت حوزه هاي مديريتي در پدافندغامل و غيرعامل وارد شويم.
امير سرتيپ موسوي در پايان حرفهاي خود گفت : ما به دنبال آرمان هاي انقلاب اسلامي هستيم و مهمترين ضرورت در آرمان ها، حفاظت از جان و امنيت مردم است. حاكميت متكي به مردم است و دشمن در صدد است با تخريب باورهاي مردم به ارمانهاي انقلاب است كه بايد با تلاش هر دو سازمان براي مقابله با تهديدات اقدامات لازم صورت بگيرد.
در ادامه رئیس سازمان پدافند غیرعامل در خصوص کارکردها و دستاوردهای پدافندغیرعامل در همایش جامع پدافند عامل و غیرعامل گفت: با توجه به آیه 60 سوره انفال " وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّةٍ وَ مِنْ رِباطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَ عَدُوَّکُمْ وَ آخَرينَ مِنْ دُونِهِمْ لا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ يَعْلَمُهُمْ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَيْ‏ءٍ في‏ سَبيلِ اللَّهِ يُوَفَّ إِلَيْکُمْ وَ أَنْتُمْ لا تُظْلَمُونَ " محور بازدارندگی و تولید قدرت در قرآن کریم به صورت بارز بیان شده است.
در کلمه "اعدوا" به قدرت را تولید کنید و "مااستطعتم من قوه" به معنای توان استفاده از قدرت، "قوه" به معنای نیروی انسانی و "رباط الخیل" به معنای ادوات جنگی مطرح شده است که تاکید بر آمادگی جنگی داریم.
دکتر جلالی ادامه داد: روح این آیه بر افزایش تولید قدرت ، انباشت و نمایش قدرت تاکید دارد به طوری که دشمن از قدرت ملی بهراسد.باید قدرت در کنار مولفه های دیگر (تولید و انباشت) به نمایش دشمن در بیاید، زیرا اگر دشمن از قدرت کشور ما آگاهی نداشته باشد در برابر تهدیدات هیج بازدارندگی صورت نگرفته است.
جلالی زبان دیپلماسی نظامی را بدون نیاز به تریبونی برای اعلام فعالیت های خود دانست و گفت: زبان دیپلماسی نظامی کشور به معنای بررسی منظم آفند ها و توانمندی دشمن و اقدامات لازم برای مقابله با تهدیدات است که نمایش قدرت نیز یکی از مهمترین مولفه های زبان دیپلماسی نظامی است.
وی ادامه داد: با نمایش قدرت ، قادر به ایجاد مفهوم ذهنی در مخاطب برای میزان توانایی های ملی هستیم. اثر بازدارندگی باید در ذهن دشمنان شکل بگیرد و به همین دلیل نیروهای مسلح رزمایش های بسیاری را انجام میدهند.
دشمن همواره در حال ارزیابی دستاورد ها و اقدامات امنیتی ما برای افزایش قدرت ملی است و اگر نتوانیم این توانمندی قدرت ملی خود را مادام به دشمن یادآور شویم، از غفلت ما به نفع خود استفاده خواهد کرد.
سردار جلالی علت به نمایش گذاشتن شهرک های موشکی را برداشت های غلط کشورهای متخاصم نسبت به قدرت ملی ایران دانست و گفت: تفهیم قدرت از دیگر گام هایی است که باید انجام دهیم. با تفهیم درست از قدرت ملی قادر خواهیم بود دشمن را به تغییر رفتار نسبت به کشور وادار کنیم.
نبود درک درست از قدرت های ملی کشورهاست که دشمنان را به فکر و محاسبات غلط نظامی می اندازد و عامل شکل گیری جنگ های نظامی میشود.
وی ادامه داد: قدرت یک رابطه مستقیم با پدافند غیرعامل دارد و شهرک های موشکی که توسط پدافند غیرعامل طراحی شده است نیز این مفهوم را به دشمن منتقل میکند که در سخت ترین شرایط جنگی نیز قادر به پایداری قدرت ملی خواهیم بود.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل نشان دادن قدرت ملی را ماحصل تلاش فنی مهندسان فعال در قرارگاه خاتم الانبیا دانست و گفت: با بررسی سناریو های تهدید و طراحی های لازم توانسته ایم مصون سازی را در تمام رده های نظامی ایجاد کنیم که خود عامل ایجاد قابلیت های فراوان در کشور را کرده است.
سردار جلالی جنگ نظامی زمینی در سال 2003 به کشور را یکی از طرح های حمله آمریکا به عراق دانست و گفت: پدافند غیرعامل با پیاده سازی مدل های تکرار جنگ زمینی عراق به ایران در سال 2003 و با حذف ضعف ها در راه های احتمالی حمله زمینی به ایران توانستیم تهدید جنگ زمینی علیه ایران را با اقدامات به موقع از طریق دفاع لایه به لایه ، بررسی دفاع براساس توپوگرافی مناطق را برای همیشه حذف و مرزهای زمینی ایران نفوذناپذیر کنیم.
وی دیگر اقدام پدافندغیرعامل را برشمرد و گفت: سازمان پدافندغیرعامل بخش های لجستیک های نظامی کشور را مورد بررسی قرار داد و در لایه ای از پدافند غیرعامل برای مصون سازی در مقابل تهدیدات استتار کردیم و سیلو های موشکی دیگر اقدام سازمان بوده است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل اشاره به اقدامات مسکوت سازمان پدافند غیرعامل در سطح پایداری امنیت ملی کشور را مهم شمارد و گفت: سازمان پدافند غیرعامل با همکاری دیگر سازمان ها توانسته است به این یافته های خطیر دست پیدا کند اما باید بدانید که با تلاش های مجاهدین این سازمان ما قادر هستیم که با افتخار بگوییم که حوزه فنی مهندسی در جهان منحصر به فرد است و این تنها با تلاش های مسکوت مجاهدین سازمان پدافند غیرعامل ممکن گردیده؛ با تکیه بر مهندسی سازمان پدافند غیرعامل ما میتوانیم فرودگاهی نظامی و کارخانه های موشکی را در زیرکوه ها داشته باشیم.
سردار جلالی در پایان سخنان خود گفت: ایران با مدیریت و استراتژی قوی مقام معظم رهبری توانسته است به مولفه قدرت دست یابد و عزت ایران ناشی از قدرت ملی این کشور است.
تضعیف قدرت به معنای تضعیف امنیت ملی و اقتدار آن است به همین دلیل باید همکاری بین سازمان های پدافند عامل و غیرعامل افزایش پیدا کند و با راهبردهای رهبر معظم انقلاب به نحو احسن پیشرفت و پایداری امنیت و قدرت ملی را ایجاد کنیم.
در پایان مراسم ، تجلیل از دانش آموختگان برتر توسط سردار جلالی و دیگر مسئولین انجام شد.